موسسه فرهنگی، هنری آرتا

گزارشی تصویری از نمایشگاه " من دوست داشتنی"

من دوست داشتنی


عنوان نمایشگاهی بود که به صورت کاری مشارکتی، طی روندی 5 ماهه، به شکل چیدمان ارائه شد. در این مجموعه، نوجوانان 12 تا 14 ساله، هرکدام با یک دست دوز به شکل چهره و یک دست دوز به نقش دست، در گروههای چهار تا شش نفره و با همیاری همدیگر، شرکت داشتند.برای اینکه نوجوانان شرکت کننده، به درون خود بیشتر توجه کنند، در لایه های داخلی این دست دوزها، هر فرد یک سری از اخلاقیاتی که برایش دوست داشتنی بوده، از زبان سوم شخص به خود نسبت داد و به شکل نوشته و به عنوان روح، درون چهره و دست خود، قرار داده است.
دانش آموزان به صورت اختیاری در این کار شرکت کرده بودند و در روند این کار، یاد گرفتند همچون نسل های گذشته ی خود، از وسایلی که به نظر دیگران دورریز می آیند، استفاده کنند و کاری زیبا بیافرینند.  در نمایشگاه، این دست دوزها به صورت آویز، به نمایش عموم گذاشته شدند.
در این کار، حدود 500 تکه دوزی رنگارنگ، با قطر حدود 20 سانتیمتر، از مواد غیر قابل استفاده؛ که قابلیت دوختن داشتند، ساخته شده بودند.این دست دوز ها به شکلی طراحی شده اند که قابلیت استفاده به عنوان دستگیره در آشپزخانه و یا آویز در هر کجا را داشته باشند.


از شکل چهره و دست، استفاده شده تا نشانی باشند از وجود و هنر آفریننده شان.قاب چهره و دستها به صورت دایره در نظر گرفته شده، چون در غالب تمدن ها، ابدیت به شکل دایره و چرخش به تصویر درآمده است.دایره شکلی است کامل و نمادی است از جهان و انسان که خود را در چرخش جهان می شناسد.سوزن دوزی جزء هنرهای سنتی و صنایع دستی محسوب می شود، که در بیشتر نقاط جهان توسط زنان ارائه می شود.نمایشگاه با استقبال خوبی روبرو شد.
همه بازدید کنندگان از این همه تنوع رنگی آن هم رنگ های شاد لذت بردند.به گفته خانم تارا گودرزی که دبیر هنری و طراح این پروژه مشارکتی با دانش آموزان خود در مدارس بودند، اینکه به چه شکل این ایده صورت گرفته؛" چندین سال پیش در کتاب درسی دانش آموزان راهنمایی تصویری از یک دست ساز فلزی ، آویز ظریف متشکل از دست و صورت به شکل یک در میان و با چهره های بسیار ساده و یکنواخت و دستانی ساده،دیدم.قدیمی تر از آن بود که هنرمندش مشخص باشد".دانش آموزانی که خود این دست دوز ها را آفریده بودند در نمایشگاه حضور یافتند و با معلم خود عکس یادگاری انداختند.


روز اختتامیه زمان آن فرا رسیده بود کسانی که از دست دوز ها انتخاب کرده بودند را خریداری کنند.
همه بازدید کنندگان خودشان دست دوز های مورد علاقه شان را از آویز جدا می کردند.
در پایان کار دوستان خوبمان از طرف بنیاد دانش آموختگان خرم آباد؛ آقای سپهوند، خانم قلندری، و آقای شفیعیان، مار را در جمع کردن نمایشگاه و بسته بندی دست دوز ها کمک کردند.
مبلغ جمع آوری شده از فروش آثار به نفع موسسات خیریه حامی کودکان بی سرپرست و کودکان استثنایی می باشد.از تمام کسانی که با ما در برپایی نمایشگاه همکاری داشتند نهایت تشکر را داریم.تاریخ ارسال: چهارشنبه 18 تیر 1393 ساعت 11:59 | نویسنده: موسسه فرهنگی،هنری آرتا